Styl francuski – finezja, umiar, wyczucie smaku
Francuska estetyka pozostaje niedoścignionym wzorem do naśladowania, również w kontekście urządzania wnętrz. Finezja, umiar, wyczucie smaku. Niby niewiele, a jednak tak trudno osiągnąć zloty środek i nie przesadzić z nadmiarem kolorów, motywów i form. Równie istotna jest jakość materiałów, w stylu francuskim nie dopuszcza się kompromisów w tej materii.
Styl francuski? Co to takiego?
Styl dobrze zadomowił się zarówno w małych mieszkaniach, dużych rezydencjach, jak i urokliwych pałacykach. Paryska klasyka w coraz nowszym wydaniu jest ponadczasowo piękna i wyjątkowa, nic dziwnego, że tak chętnie zagląda również do polskich wnętrz. Wszystko za sprawą niewymuszonej nonszalancji, która już od progu wita aurą sprzyjającą wyciszeniu. Styl francuski jest wyjątkowo ciepły, momentami zaskakująco prosty. Pasuje do osób, które dobrze czują się w otoczeniu mebli, akcesoriów, elementów dekoracyjnych inspirowanych tradycją. Z jednej strony akcenty rustykalne, z drugiej pałacowe, wszystko doprawione kojącą gamą korespondujących ze sobą tonów barwnych od pastelowych beży po bardziej zdecydowane granaty i szarości. W tym stylu nie powinno również zabraknąć odniesień do natury: tynków na ścianach, drewna i naturalnego kamienia na posadzkach. Na pierwszy rzut oka chłodne i zimne struktury powinny równoważyć naturalne tekstylia: lny, wełny i bawełny.
Finezja po francusku
Styl francuski jest bardzo wymagający. Francuska elegancja wyklucza masowe rozwiązania, nie dopuszcza zwyczajności, eliminuje wszystko co jest mało atrakcyjne i nie zachwyca już na pierwszy rzut oka. Za sprawą odpowiednich dodatków francuskie wnętrza zawsze wydają się wyjątkowe i są odporne na przemijające trendy w modzie. Szykowny kredens, klasyczna komoda, lekka wersalka, misternie wykonany stół czy urocza toaletka z lustrem to obowiązkowe elementy francuskiej aranżacji. W stylu francuskim niepowtarzalną stylistykę mebli, dopełnia atrakcyjność tkanin i tapet.
Paryski „look”
Styl francuski dobrze czuje się w każdym pomieszczeniu: salonie, kuchni, jadalni i sypialni. Jeśli całe mieszkanie zostanie urządzone zgodnie z jego wyznacznikami , to stylistyczna konsekwencja wydobędzie wszystkie atuty stylu. W żadnym z pomieszczeń nie ma miejsca na minimalizm form i materiałów. Nie sprawdza się również idea mniej znaczy więcej. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko jest dozwolone. Fundamentalną ideę stylu można zamknąć w stwierdzeniu dużo, ale ze smakiem. Cenne przedmioty, obrazy, ceramika należy odpowiednio eksponować. Tkaniny i tekstylia powinny być najwyżej jakości, jednobarwne albo ozdobione klasycznymi wzorami i ornamentami.